SIKÇA SORULAN SORULAR

Finansal

Easy nerelerde geçmektedir?

Türkiye'de Garanti POS'u olan tüm iş yerlerinin yanı sıra Türkiye İş Bankası, Deniz Bank, Vakıf Bank, Halkbank ve TEB Pos'larında, yurtdışında American Express logosunun yer aldığı her yerde geçmektedir

Easy ile harcamalarımda bonus mu kazanırım?

Evet, Easy ile bonus işyerlerinde yapacağınız harcamalardan bonus kazanılır.

Şirket kartları için alınan yıllık ücret var mıdır?

Bonus Business aylık 11,5 TL olup yıllık toplamda 135 TL, Filocard için 135 TL, Corporate Silver ve Gold Card 125 TL, American Express Business 90$, American Express Gold Business Card 120$, Miles&Smiles Business ise 240 TL'dir. Easy Bonus ise aylık 12 TL olup yıllık toplamda 144 TL uygulanmaktadır.

Şirket kartlarına uygulanan faiz oranı nedir?

Ekstre borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar öderseniz (nakit avans işlemleri hariç) her hangi bir faiz alınmaz.
Minimum ödeme tutarının altında ödeme yapılması veya hiç ödeme yapılmaması halinde uygulanacak gecikme faiz oranı %2,52, asgari tutarda veya üzerinde ödeme yapılması ancak borcun tamamının ödememesi halinde uygulanacak akdi faiz oranı ise % 2,02'dir.


Ortak Kart için uygulanan gecikme faiz oranı nedir?

Ortak Kart sisteminde, kart sahiplerinin vade tarihlerinde hiç ödeme yapmadıklarında veya kısmi ödeme yaptıklarında %2,34 gecikme faiz oranı uygulanacaktır.

Şirket kartıma otomatik ödeme talimatı verdiğimde ek bir ücret ödeyecek miyim?

Turkcell, Avea, Vodafone, TT-net, Kontör Yükleme, Tellcom-Superonline, Biri ADSL, KKTC Turkcell hariç 100 TL'den az olan faturalar için 1,09 TL; 100 TL'nin üzerindeki faturalar için ise %1,64 tutarında kartınıza ücret yansıtılmaktadır.

Kontrol

Easy Bonus'ta Bonus aktarımı hangi kartlar arasında yapabilirim?

Sadece Bonus Business, Easy ve Filo Card'lar arasında bonus aktarımı yapılabilir.

Benim Bireysel kredi kartım var, şirket kartına neden ihtiyaç duyayım?

  • Taksit yapılamayan akaryakıt, gıda, ofis malzemeleri, cep telefonu harcamaları ve tüm diğer sektörlerde 9 taksit yapabilirsiniz.
  • Ödemeniz gereken minimum tutar ekstre borcunun sadece %10'u kadardır. Bu oran Bireysel kartlarda %30-40 civarındadır.
  • Borcunuzun mininum ödeme tutarından azının ödenmesi durumunda bile kartınız nakit çekime kapanmaz, nakit çekebilirsiniz. Bireysel kartınız nakit çekime kapanır.
  • İşleyen hiçbir faiz tutarı üzerinden%15 KKDF alınmaz, Bireysel kartlarda ise alınır. (basit usül vergiye tabi müşteriler haricinde geçerlidir)
  • Diğer bankalardaki toplam kredi kartı limiti nedeniyle bankamızdan bireysel kredi kartı veremediğimiz müşterilerimize ticari kart verebiliriz.

Şirket harcamalarım için Ticari Kart kullanmak masraflarımı yükseltmez mi?

Şirket kartı kullanmak şirket masraflarında gözle görünür biz azalmaya yol açacaktır. Tüm harcamalarınızın şirketinize aylık olarak raporlanması harcamalarınızda şeffaflık yaratacak, kayıtlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. İş gücünüzde tasarrufa imkan verecektir.
Üstelik nakit avans ödemeleriniz her gün değil, her ayın belli gününde yapılacağından şirketiniz nakit ödemeye göre fonlama getirisi elde edecektir. Ve tabiki harcamalarınızdan bonus, mil ya da puan kazanır, şirketiniz için kullanabilirsiniz...


Bizim şirketimiz küçük bir şirket. Şirket kartına neden ihtiyaç duyayım?

Şirket kartı kullanmak için büyük bir şirket olmak gerekmez. Tüm şirketlerin sabit harcama kalemleri vardır. Seyahat, konaklama, temsil, ağırlama ve hatta ofis alışverişlerini şirket kartınızla yaparak tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. (Unutmayın, büyük şirket olmak doğru işleyen sistemleri gerektirir.)


Eğer çalışanlarıma şirket kartı verirsem harcamalarını kontrol edemeyebilirim ve bu şirket harcamalarını çoğaltmaz mı?

Tam tersi, şirket kartı kullanmanız şirket harcamalarınızda önceki dönemlere göre gözle görülür bir tasarruf sağlayacaktır. Şirket kartları ile ilgili tüm kontrol şirket yönetimin elindedir. Çalışanlarınızın harcamalarını size gönderilen ekstreler ve raporlardan kontrol edebilir, istediğiniz kartın limitini azaltabilir veya artırabilirsiniz. Gönderilen ekstre ve raporlar sayesinde harcamaların nerelerde yapıldığından da emin olabilirsiniz.


Hangi kartın şirketim için uygun olduğunu nasıl anlayabilirim?

En doğru kartın hangisi olduğuna karar verebilmeniz için web sayfamızda sizin için hazırladığız "3 Adımda Şirketinize En Uygun Kart" anketindeki sorulara cevap vermeniz yeterli olacaktır.


Tüm kart sahiplerinin yaptıkları harcamaları nasıl öğrenebilirim?

Ticari Kart kullanan firmalarımıza, kartlar ile yapılan tüm işlemlerin "ayrıntılı rapor ve genel rapor" olmak üzere 2 ayrı şekilde ve text formatında, istenilen e-mail adresine aylık olarak gönderilir. Gönderilecek adresi şubenize iletmeniz yeterlidir.


Ödemeler

Ekstre dönemleri sabit midir? Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında kaç gün var?

Hesap kesim tarihi şirketinizin nakit akış yapısına uygun olarak ay içerisinde birçok alternatif tarihler için tanımlanabilir. Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında ödeme için belirlenmiş olan süre , ürünler arasında farklılık göstermektedir.

Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arası Bonus Business, Easy, Filo Kart, Garanti Corporate, American Express  Business ve Miles&Smiles Business kartlar için 7 gündür. American Exress Corporate kartlar için bu süre 10 gündür. Ortak kartlarda hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi işleme ait vadenin bittiği gündür. Ödeme tarihi vade tarihidir.

Ekstrelere postayla mı ulaştırılıyor?

Hesap ekstreleri posta yoluyla gönderildiği gibi talep edildiği takdirde belirtilen e-posta ile de gönderilebilir.


Ekstre ödemelerini şube haricinde nereden yapabilirim?

Ekstre ödemelerinizi Garanti Şubeleri'ne yapabileceğiniz gibi isterseniz ALO Garanti (444 0 333 ), www.garanti.com.tr (internet şubesi), Paramatikler veya anlaşmalı Ödeme Noktalarından yapabilirsiniz. (Detaylı bilgi için www.garantiodemenoktasi.com)


Yurt dışında yaptığım harcamalarım ekstreye nasıl yansıtılıyor?

Yurt dışında yapılan harcama tutarları orjinal tutarları gösterilmekle beraber dilerseniz TL ekstresinde yapılan harcamanın TL karşılığı, aynı şekilde USD ekstresinde USD karşılığı gösterilmektedir. Ayrıca dilerseniz hesap özeti ödemelerinizi TL, USD veya EUR olarak ödeyebilirsiniz.


Diğer

Bu kartları alabilmek için ne yapmamız gerekmektedir?

Garanti Ticari kredi kartı alabilmeniz için şahıs şirketi sahibi müşterilerimiz websitemizde yer alan başvuru formu üzerinden, BonusFlaş'tan, Garantili İşler platformundan ve şubelerimizden başvuruda bulunabilir. Tüzel müşterilerimiz ise şubelerimize başvurabilirler. Şubeniz sizden kredi çalışması için gerekli belgeleri isteyecektir. Hazırladığınız belgelerin, şubeniz tarafınca değerlendirildikten sonra, kartınız gönderilecektir.


Kartım kaybolduğunda kime bildirmeliyim ve kartım ne zaman elime ulaşır?

Kartınızın kaybolması durumunda Alo Garanti veya şubenize bildirmeniz gerekmektedir. Kartınız 1 hafta içerisinde şubenize veya adresinize ulaşacaktır.


Limit/Adres değişikliklerini kime bildirmemiz gerekiyor?

Limit ve adres bilgilerinizdeki değişiklikleri şubenize bildirmeniz yeterlidir.


Şirket kredi kartımı hangi harcamalarım için kullanabilirim?

Garanti şirket kartınızı şirketiniz için yapacağınız tüm alışverişlerde kullanabilirsiniz. Seyahat, konaklama, temsil, ağırlama, benzin, demirbaş alımı, kırtasiye, bilgisayar ve donanım malzemeleri, uçak biletleri şirket kartlarının en çok kullanıldığı alanlardır. VISA, MasterCard ve American Express logosunu gördüğünüz her yerde kartınız geçelidir. İsterseniz nakit çekim de yapabilirsiniz.


Şifremi kaybettiğim zaman yenisini nereden öğrenebilirim?

Şifre yenileme ve talepleriniz için 444 0 333 Alo Garanti'yi arayarak sırasıyla 2 ve 1 'i tuşlayarak veya SIFRE yazıp, kartın son 6 hanesini anne kızlık soyadınızın ilk 2 harfini, kartınızın arkasındaki güvenlik kodunun ilk 2 hanesini aralarında boşluk bırakarak 3340'a göndererek alabilirsiniz.

ŞİRKETİNE EN UYGUN KART

En ihtiyaç duyduğunuz anlarınızda, Bonus'un hayatı kolaylaştıran özellikleri her zaman sizin yanınızda... Peki, sizin ihtiyacınız hangisi?