ARAMA

DESTEK

Sıkça Sorulan Sorular

Finansal

Easy nerelerde geçmektedir?

Türkiye'de Garanti POS'u olan tüm iş yerlerinin yanı sıra Türkiye İş Bankası, Deniz Bank ve Vakıf Bank Pos’larında, yurtdışında American Express logosunun yer aldığı her yerde geçmektedir

Easy ile harcamalarımda bonus mu kazanırım?

Evet, Easy ile bonus işyerlerinde yapacağınız harcamalardan bonus kazanılır.

Şirket kartları için alınan yıllık ücret var mıdır?

Bonus Business aylık 9,5 TL olup yıllık toplamda 114 TL, Filocard için 114 TL, Corporate Silver ve Gold Card 110 TL, American Express Business 90 $, American Express Gold Business Card 120 $, Miles&Smiles Business ise 205 TL'dir. Easy Card ise aylık 10 TL olup yıllık toplamda 120 TL uygulanmaktadır.

Şirket kartlarına uygulanan faiz oranı nedir?
Ekstre borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar öderseniz (nakit avans işlemleri hariç) her hangi bir faiz alınmaz.

Minimum ödeme tutarının altında ödeme yapılması veya hiç ödeme yapılmaması halinde uygulanacak gecikme faiz oranı %2,34, asgari tutarda veya üzerinde ödeme yapılması ancak borcun tamamının ödememesi halinde uygulanacak akdi faiz oranı ise % 1,84'tür.

*Easy Card için uygulanan akdi faiz ve gecikme faizi farklı uygulanmaktadir, detaylı bilgi için tıklayınız

Ortak kart için uygulanan gecikme faiz oranı nedir?

Ortak Kart sisteminde, kart sahiplerinin vade tarihlerinde hiç ödeme yapmadıklarında veya kısmi ödeme yaptıklarında %2,34 gecikme faiz oranı uygulanacaktır.

Şirket kartıma otomatik ödeme talimatı verdiğimde ek bir ücret ödeyecek miyim ?

Turkcell, Avea, Vodafone, TT-net, Kontör Yükleme, Tellcom-Superonline, Biri ADSL, KKTC Turkcell hariç 100 TL'den az olan faturalar için 1,09 TL; 100 TL'nin üzerindeki faturalar için ise %1,64 tutarında kartınıza ücret yansıtılmaktadır.

Elektrik, su, doğalgaz, telefon, cep telefonu, Kablo TV, Dijital TV faturalarınız için Garanti Ticari Kart'ınızla Garanti Bankası Şubeleri, Garanti Internet Şubesi, Paramatik, 444 0 333 Alo Garanti kanallarıyla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

 

Kontrol

Easy Card'da Bonus Aktarımı Hangi Kartlar Arasında yapabilirim?
Sadece Bonus business ve Filo Card'lar arasında bonus aktarımı yapılabilir.
Benim bireysel kredi kartım var, şirket kartına neden ihtiyaç duyayım?
Şirket kartı kullanarak kişisel harcamalarınızı ve iş harcamalarınızı birbirinden rahatça ayırırsınız. Üstelik, yapacağınız harcamalar kişisel hesabınızdan değil, şirket hesabınız üzerinden işlem görecektir. Ayrıca raporlama ve birçok avantajıyla şirket harcamalarınızı kontrol altına alabilir, istediğiniz gibi yönlendirebiliriz.
Şirket harcamalarım için Ticari Kart kullanmak masraflarımı yükseltmez mi?
Şirket kartı kullanmak şirket masraflarında gözle görünür biz azalmaya yol açacaktır. Tüm harcamalarınızın şirketinize aylık olarak raporlanması harcamalarınızda şeffaflık yaratacak, kayıtlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. İş gücünüzde tasarrufa imkan verecektir.

Üstelik nakit avans ödemeleriniz her gün değil, her ayın belli gününde yapılacağından şirketiniz nakit ödemeye göre fonlama getirisi elde edecektir. Ve tabiki harcamalarınızdan bonus, mil ya da puan kazanır, şirketiniz için kullanabilirsiniz...

Bizim şirketimiz küçük bir şirket. Şirket kartına neden ihtiyaç duyayım?
Şirket kartı kullanmak için büyük bir şirket olmak gerekmez. Tüm şirketlerin sabit harcama kalemleri vardır. Seyahat, konaklama, temsil, ağırlama ve hatta ofis alışverişlerini şirket kartınızla yaparak tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. (Unutmayın, büyük şirket olmak doğru işleyen sistemleri gerektirir.)
Eğer çalışanlarıma şirket kartı verirsem harcamalarını kontrol edemeyebilirim ve bu şirket harcamalarımı çoğaltmaz mı?
Tam tersi, şirket kartı kullanmanız şirket harcamalarınızda önceki dönemlere göre gözle görülür bir tasarruf sağlayacaktır. Şirket kartları ile ilgili tüm kontrol şirket yönetimin elindedir. Çalışanlarınızın harcamalarını size gönderilen ekstreler ve raporlardan kontrol edebilir, istediğiniz kartın limitini azaltabilir veya artırabilirsiniz. Gönderilen ekstre ve raporlar sayesinde harcamaların nerelerde yapıldığından da emin olabilirsiniz.

Üstelik tüm şirket kartları kayıp/çalıntı veya çalışan tarafından kötü niyetli kullanıma karşı sigortalıdır. Çalışanlarınızın kendileri için yaptıkları özel harcamalarını siz ödemek zorunda değilsiniz.

Hangi kartın şirketim için uygun olduğunu nasıl anlayabilirim?
En doğru kartın hangisi olduğuna karar verebilmeniz için web sayfamızda sizin için hazırladığız “Şirketiniz için en uygun Ticari Kart Hangisi? Anketindeki sorulara cevap vermeniz yeterli olacaktır.
Tüm kart sahiplerinin yaptıkları harcamaları nasıl öğrenebilirim?
Ticari Kart kullanan firmalarımıza, kartlar ile yapılan tüm işlemlerin “ayrıntılı rapor ve genel rapor” olmak üzere 2 ayrı şekilde ve text formatında, istenilen e-mail adresine aylık olarak gönderilir. Gönderilecek adresi şubenize iletmeniz yeterlidir.

 

Ödemeler

Ekstre dönemleri sabit midir? Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında kaç gün var?
Hesap kesim tarihi şirketinizin nakit akış yapısına uygun olarak ay içerisinde birçok alternatif tarihler için tanımlanabilir. Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında ödeme için belirlenmiş olan süre , ürünler arasında farklılık göstermektedir.
Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arası Bonus Business, Filo Kart, Garanti Corporate , Amex Business , Miles&Smiles Business ve Easy kartlar için ödeme süresi 7 gündür. Ortak kartlarda hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi işleme ait vadenin bittiği gündür. Ödeme tarihi vade tarihidir.
Amex Corporate kartlarda ise hesap kesim ile son ödeme tarihi 10 gündür, borcun tamamının ödenmesi halinde herhangi bir faiz işlememektedir.
Ekstreler postayla mı ulaştırılıyor?
Hesap ekstreleri posta yoluyla gönderildiği gibi talep edildiği takdirde belirtilen e-posta ile de gönderilebilir.
Ekstre ödemelerini şube haricinde nerelerden yapabilirim?
Ekstre ödemelerinizi Garanti Şubeleri'ne yapabileceğiniz gibi isterseniz ALO Garanti (444 0 333 ), www.garanti.com.tr (internet şubesi), Paramatikler veya anlaşmalı Ödeme Noktalarından yapabilirsiniz. (Detaylı bilgi için www.garantiodemenoktasi.com)
Şirket kredi kartımla otomatik ödemelerimi yapabilir miyim?
Ticari Kartlar'a özel anlaşmaların içinde, ücretsiz OGS Otomatik Ödeme ve Turkcell cep telefonu borç ödeme seçeneğini vardır. OGS Otomatik ödemesi için firmanın şirket kredi kartı numarasını/numaralarını Zıraat Bankası'na bildirmesi yeterlidir. Turkcell cep telefonu borç ödemeleri için firmanın kart numarasını/numaralarını internet üzerinden tanımlaması gerekir.
Yurt dışında yaptığım harcamalarım ekstreye nasıl yansıtılıyor?
Yurt dışında yapılan harcama tutarları orjinal tutarları gösterilmekle beraber dilerseniz TL ekstresinde yapılan harcamanın TL karşılığı, aynı şekilde USD ekstresinde USD karşılığı gösterilmektedir. Ayrıca dilerseniz ekstre ödemelerinizi TL, USD veya EUR olarak ödeyebilirsiniz.

 

Diğer

Bu kartları alabilmek için ne yapmamız gerekmektedir?
Garanti Şirket Kartı alabilmeniz için şubenize başvurmanız yeterlidir. Şubeniz sizden kredi çalışması için gerekli belgeleri isteyecektir. Hazırladığınız belgelerin, şubeniz tarafınca değerlendirildikten sonra, kartınız gönderilecektir.
Kartım kaybolduğunda kime bildirmeliyimve kartım ne zaman elime ulaşır?
Kartınızın kaybolması durumunda Alo Garanti ve ya şubenize bildirmeniz gerekmektedir. Kartınız 1 hafta içerisinde şubenize veya adresinize ulaşacaktır.
Limit/Adres değişikliklerini kime bildirmemiz gerekiyor?
Limit ve adres bilgilerinizdeki değişiklikleri şubenize bildirmeniz yeterlidir.
Şirket kredi kartımı hangi harcamalarım için kullanabilirim?
Garanti şirket kartınızı şirketiniz için yapacağınız tüm alışverişlerde kullanabilirsiniz. Seyahat, konaklama, temsil, ağırlama, benzin, demirbaş alımı, kırtasiye, bilgisayar ve donanım malzemeleri, uçak biletleri şirket kartlarının en çok kullanıldığı alanlardır. VISA, MasterCard ve American Express logosunu gördüğünüz her yerde kartınız geçelidir. İsterseniz nakit çekim de yapabilirsiniz.
Şifremi kaybettiğim zaman yenisini nereden öğrenebilirim?
Şifre yenileme ve talepleriniz için 444 0 333 Alo Garanti'yi arayarak sırasıyla 2 ve 1 'i tuşlayarak veya SIFRE yazıp, kartın son 6 hanesini anne kızlık soyadınızın ilk 2 harfini, kartınızın arkasındaki güvenlik kodunun ilk 2 hanesini aralarında boşluk bırakarak 3340'a göndererek alabilirsiniz.